Ogród w stylu japońskim - dobór roślin i charakterystyczne cechy
Ogrody w stylu japońskim zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju. Te orientalne aranżacje zachwycają nas swoimi pięknymi krajobrazami i odwzorowaniem przyrody, a przede wszystkim pomagają nam się zrelaksować.
Liczy się naturalny wygląd
Według filozofii japońskich ogrodów najważniejszy jest naturalny wygląd. Rośliny powinny być naturalnie wkomponowane w krajobraz i sprawiać wrażenie, że rosną tam już od dawna. Poszczególne elementy kompozycji nie są przypadkowe i mają swoją symbolikę. Na przykład kamienie są symbolem wieczności, woda oznacz życie, a zimozielone rośliny długowieczność.
Najważniejszy jest dobór odpowiednich roślin
Pomimo częstego wykorzystywania kamieni i wody to rośliny są główną ozdobą każdego ogrodu. Ogrody w stylu japońskim powinny składać się z roślin o fantazyjnych kształtach, asymetrycznych, a także karłowatych. Głównym kolorem jest zieleń, a pozostałe barwy wykorzystuje się jako ciekawe akcenty kolorystyczne.
Cechy charakterystyczne ogrodów
Na pierwszy rzut oka widoczna jest duża ilość kamiennych rzeźb i latarni. Ważnym elementem są także kamienie ułożone w taki sposób, aby wyglądały naturalnie. Nieodłącznym elementem jest woda i wszelkiego rodzaju mostki lub kładki nad nią. W ogrodzie japońskim powinno też znaleźć się miejsce na altanę. Liczba wszystkich charakterystycznych elementów wystroju, takich jak np. rzeźby lub ozdobne skały powinna być nieparzysta.
Polecane gatunki roślin:
- Klon palmowy 'Garnet'
- Miłorząb dwuklapowy chiński
- Wszelkie odmiany magnolii
- Wiśnie ozdobne
- Azalia japońska
- Byliny: tawuła, różanecznik, kosaciec, dalia